BIOETANOL

BIOETANOL


A Pannonia Bio által termelt etanolt a fosszilis olaj környezetbarát helyettesítőjeként használják fel a közlekedésben. Az etanol szén-dioxid kibocsátása közel 70 %-kal alacsonyabb a fosszilis olajhoz képest és ez az arány folyamatosan javul.

Az etanol amellett, hogy felhasználható a mai járművekben és a modern üzemanyag-forgalmazó rendszerekben, csökkenti a hatalmas, centralizált szervezetek energiatermelésben fennálló dominanciáját.

Etanollal a járműmotorok tisztábban és nagyobb teljesítménnyel működnek, jelentősen csökkentve a kipufogógázban fellelhető szennyezőanyagok kibocsátását és lehetővé téve, hogy az üzemanyaggyártók felhagyjanak a nem-etanol üzemanyagokhoz szükséges drága és mérgező adalékanyagok alkalmazásával.

Ami nem a közlekedési szektor számára készül, azt az iparban használják fel oldó- és tisztítószer előállításra. A Pannonia Bio által termelt etanol jelentős potenciállal bír a bioalapú anyagokat alkalmazó ágazatokban, például a csomagolás, a bevonatok és fóliák terén.

A Pannonia Bio etanollal kapcsolatos kérdéseivel kapcsolatban Ciaran McArdle kollégánkat keresheti:

Tekintse meg minőségbiztosítási laboratóriumi elemzésünk jelentését itt.
 

TÖRTÉNELMI VISSZATEKINTÉS

A cukor fermentációval való etanollá alakítása az emberiség első biotechnológiai vívmánya. A történelem során leggyakrabban a különféle alkoholos italok gyártásában alkalmazták, kihasználva jelentős pszichoaktív tulajdonságait.

A XIX. század közepén azonban megjelentek az etanol felhasználásának igencsak eltérő formái. Eleinte a gyúlékonysága miatt gázlámpákban alkalmazták, de amikor Nikolaus Otto kifejlesztette a négyütemű belsőégésű motort, nyilvánvalóvá vált, hogy az etanol sokkal nagyobb teljesítményű üzemanyag lehet.

Az etanolipar különös nehézségekbe ütközött Amerikában, ahol először súlyos adókat vetettek ki rá, hogy a polgárháborút finanszírozzák, majd később a szesztilalom gátolta a fejlődését. Ettől függetlenül kulcsfontosságú technológia lett a járműközlekedés fejlődésében.

Henry Ford T-modellje is etanollal üzemelt, amelyre a II. világháború üzemanyaghiánya miatt nagy volt a kereslet Európában.

A modern etanolipar az 1970-es években jött létre, amikor a fosszilis üzemanyagok árának jelentős emelkedése miatt alternatív energiaforrás után kezdtek el kutatni. A kukorica ekkor vált az etanolgyártás elsődleges nyersanyagává.